عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر فرم کالبدی بر کیفیت زندگی

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پیشرفت حمل ونقل: اسپرال پدیده­ای بر پایه حمل و نقل می باشد. رشد در اکثر شهر ها به گونه دائم اتفاق می­افتد اما سازگاری آن با تکنولوژی کیفیت جاده­ای و دسترسی وسایل نقلیه، این طریقه را تسریع نمود. تغییرات از پیاده­روی به تراموای شهری و سپس وسیله نقلیه خصوصی و حمل ونقل نوع زندگی بشر را متحول ساخت. ماشین­های شخصی سفر­ها را راحت­تر، مناسبتر و عملی­تر ساختند. به علاوه، بعد از جنگ جهانی دوم، مقررات منطقه­بندی بین انواع مختلف کاربری زمین مانند مکان­های کار، خرید و مساکن فرق قائل شدند و مردم مجبور شدند برای رسیدن به این مقاصد جداگانه، به ماشین­ها متوسل شوند .

7-سیاست­های عمومی دولت­ها: الگوی توسعه پراکنش شهری تنها موضوعی فردی یا شرکتی در ترجیح مکان فضایی نیست. هزاران سیاست حکومتی شامل سیاست­های مالیاتی، وجوه استهلاکی، مقررات منطقه­بندی و کمک­های مالی ضمنی، کمک­های مالی به توسعه پراکنده و عدم تشویق کوشش­ها برای باز سازی نواحی شهری، حومه شهری قدیمی­تر و زیر­ساخت­ها را در بر می گیرد .

به گونه کلی عبارت گسترش پراکنده شهر به دلیل مسایلی که برای سلامتی بشر و محیط زیست پدید می­آورد معانی ضمنی منفی را در ذهن متبادر می سازد. ساکنان واحد­های همسایگی پدید آمده در اثر گسترش پراکنده شهر، آلودگی بیشتری را به ازای هر نفر تولید می­کنند و از معضلات بیشتری در رفت وآمد روزانه خود رنج می برند . همچنین به دلیل عملی نبودن گزینه­های پیاده­روی و دوچرخه سواری جهت رفت وآمد در این نواحی، موجب اختلال در سلامت فردی ساکنان این نواحی شده می باشد.واضح می باشد،  شکل خاص توسعه ، نوعی رشد لجام گسیخته در حواشی و افزایش مفرط زمین شهری را به همراه دارد وباعث کاهش تراکم جمعیت، افزایش سهم فضا­های باز بلا­بهره گیری و در نتیجه گسستگی بخش­های مختلف یک شهر، جدایی­گزینی فضایی-اکولوژیکی، افزایش هم زمان قیمت زمین، افزایش هزینه تاسیسات و تجهیزات و بسیاری مسائل دیگر می­گردد.  

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

سوال اصلی پژوهش

آیا بین فرم فشرده و پراکنده در کیفیت زندگی شهروندان ارتباط هست؟

سوالات فرعی پژوهش

1- آیا بین فرم فشرده و پراکنده دربعد کالبدی کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

2- آیابین فرم فشرده و پراکنده دربعد حمل ونقل کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

3- آیا بین فرم فشرده و پراکنده دربعد اجتماعی کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

4- آیا بین فرم فشرده و پراکنده دربعدمحیطی کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

5- آیا بین فرم فشرده و پراکنده دربعد توجه کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

6- آیا بین فرم فشرده و پراکنده دربعداقتصادی کیفیت زندگی شهری تفاوت هست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه