هتل بانوان در شهر مقدس قم

قسمتی از متن پایان نامه :

تعاریف مرسوم از مراکز اقامتی و پذیرایی

بر طبق تعریفی که سازمان ملل متحده برای سرشماری مسکن و نفوس که در سال 1980 منتشر گردید، یک واحد اقامتی عمومی شامل محلی می باشد که از نظر ساختمان مستقل و برای گروههای افراد و خانواده های علاقمند قابل سکونت و در زمان سرشماری توسط این افراد اشغال شده می باشد. واحدهای اقامتی عمومی شامل هتلها و موسسات مشابه و موسسات خصوصی و سایر موسسات عمومی می شوند.

الف- هتلها و موسسات مشابه که شامل تعدادی اتاق که از حداقل تعیین شده بیشتر باشند تحت مدیریت تجاری عادی اداره می شوند و خدماتی را نیز به مسافران ارائه می دهند. از قبیل خدمات خانه داری، مرتب کردن، روزانه تخت اتاقها و تمیز کردن لوازم بهداشتی اتاقها.

این گونه  اماکن بر حسب خدمات و تجهیزاتی که ارائه می دهند درجه بندی شده اند. تک تک این گونه اماکن زیرا هلتها، متلها، مهمانسراها، مهمانپذیرها و… در جای دیگر تعریف خواهد گردید.

ب- موسسات اختصاصی و سایر موسسات عمومی که تامین کننده امکانات اقامت شبانه برای جهانگردان که دارای ویژگیهای زیر باشد موسسه اختصاصی گفته می گردد:

  • ممکن می باشد غیر انتفاعی باشد.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • تحت مدیریت عادی اداره گردد.
  • حداقل خدمات معمولی را که شامل مرتب کردن روزانه تخت اقامتها نمی گردد ارائه می دهد.
  • امکانات اقامتی نه تنها بصورت اتاق بلکه بصورت واحدهای اقامتی مستقل یا اردوگاهها یا خوابگاههای عمومی می تواند باشد.
  • غالبا به فعالیت جنبی دیگری غیر از تامین امکانات اقامت شبانه اشتغال دارند مانند موسسات اختصاصی مربوط به مراکز درمانی، رفاه اجتماعی و مراکز اقامتی مجامع بین المللی.

3-2-   هتل

تعریف هتل:

هُتِل مکان مسکونی اجاره ای و نوعی از تاسیسات اقامتی عمومی می باشد که وسایل اقامت و سایر  خدمات مورد نیاز مسافران را بطور موقت فراهم می سازد و معمولا برای مدت کوتاه به افراد اجاره داده می گردد. هتل از کامل ترین واحدهای اقامتی رایج در جهان می باشد و از امکانات اقامتی و گردشگری شهرها به حساب می آیند و بیشتر مورد بهره گیری مسافران و گردشگران قرار می گیرند. بطوریکه هتل های مدرن و پیشرفته امروز دنیا در داخل خود کلیه خدمات مورد نیاز مسافران را اعم از اقامت پذیرایی، وسایل مذاکرات، بازرگانی، سیاسی، وسایل سرگرمی و گذران اوقات فراغت، نشستها و همایش های علمی و آموزشی وبرگزاری جشنها، فعالیتهای ورزشی نظیر شنا، ماهیگیری، قایقرائی و همچنین آرایشگاه، خدمات پستی و مخابراتی، فروشگاههای خرید و… را فراهم می نماید.

هتل ها دارای تعداد زیادی اتاق هستند که گاه به چند صد اتاق می رسد. علاوه بر اتاق ها و سوئیت های اقامتی، هتل ها دارای امکانات جنبی گوناگونی هستند. رستوران، استخر شنا، کافی شاپ و سالن اجتماعات نمونه‌هایی از امکانات هتل ها هستند. معمولا مشتریان هتل در اتاق ها و سوئیت هایی که دارای تخت خواب، توالت و حمام مجزا هستند ساکن می شوند. اتاقهای یک تخته و دوتخته مشتریان بیشتری دارند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

-چگونه می توان امکان مسافرت بانوانی که به صورت تجرد به سفرمی طریقه ودر عین حال نیاز به امنیت دارند را فراهم نمود؟

-طراحی یک هتل مطلوب بانوان چه ویژگی های می تواند داشته باشد؟

– آیا بانوان کشورمان و کشورهای مسلمان دیگر  از این نوع ابنیه ها  در سطح کشور استقبال می کنند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه