تحلیل پایداری اجتماعی در مجتمع های مسکونی منطقه 22 تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه استراتژیک منطقه 22 تهران

اراضی منطقه 22 از بستر طبیعی بسیار غنی و متنوعی برخوردار می باشد. به طوری که مهمترین عناصر طبیعی تهران آنرا احاطه کرده اند مانند:

  • کوهپایه های البرز جنوبی از شمال و غرب (ارتفاعات 1400- 1800)
  • پارک های جنگلی وسیع و عمده (چیتگر- خرگوش دره کن- لتمان)
  • جریان آب فصلی مربوط به رودخانه ها (کن- چیتگر- وردآورد- لتمان)
  • شیب مناسب زمین و باد جنوب غربی تهران بستر مناسبی فراهم آورده می باشد تا بنا به تصویب طرح جامع شهر تهران این منطقه شایسته آن باشد تا در افق توسعه شهر به قلب مجموعه شهری تهران تعبیر گردد.
  • دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان های آبشار تهران و جوانمردان ایران و ظرفیت های متنوع دیگر شامل مراکز خرید فراشهری، درمانی و غیره…

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

منطقه 22 به لحاظ جغرافیایی و مفصل مهم ارتباطی استان تهران و استان البرز، عبور شریان های اصلی ترانزیتی کشور نظیر آزادراه تهران- کرج، آزادراه در حال احداث تهران- شمال، ادامه بزرگراه شهید همت (شهید خرازی) و بزرگراه شهید حکیم، علاوه بر ارتقای تأثیر مواصلاتی برای کل شهر تهران، قابلیت های دسترسی بی نظیری برای منطقه به وجود آورده می باشد و آنرا تبدیل به مهمترین نقطه و دروازه طلایی ورودی به شهر تهران می سازد.

3-5 ویژگی های طبیعی منطقه 22 تهران

3-5-1 توپوگرافی و ژئومورفولوژی

 یکی از مباحث مهم طبیعی در مطالعه و مطالعه هر شهری، مطالعه ویژگی ها و خصوصیات توپوگرافی و جایگاه شهر در ارتباط با عامل توپوگرافی بر گسترش و توسعه شهری می باشد، زیرا که از گذشته تا به امروز بی شک عامل در استقرار و جهت توسعه شهرها تأثیر تعیین کننده ای را اعمال می نموده می باشد. بعبارتی جهت و توسعه شهر را به نحوی وابسته به خود کرده می باشد، آنچنانکه در بعضی تئوریهای شهرسازی در زمینه ساخت شهر عامل توپوگرافی می تواند جهات توسعه شهر را تعیین کند (شهر ستاره ای یا شعاعی). به تعبیری دیگر خصوصیات ناهمواری یک مکان جغرافیایی نه تنها در پراکندگی و یا تجمع فعالیت های انسانی موثر می باشد بلکه در نهایت یکی از عوامل تاثیرگذار در شکل و سیمای فیزیکی ساخت های فضایی نیز بشمار می آید و عوارض طبیعی همانند کوه، تپه، دره و یا دیگر پدیده های ناهمواری در جهت گسترش و یا توقف مسیر شهر یا تغییر جهت توسعه شهر تأثیر مهمی دارند (برنون، 1388: 87). بستر عمومی تهران در دامنه های جنوبی البرز مشرف به ارتفاعات شمیرانات و کوه های توچال و ارتفاعات کن و فرح زاد قرار گرفته می باشد. در بخش شمالی شرقی دشت آبرفتی تهران را ارتفاعات لشگرک و رشته کوه های جاجرود، آرا کوه، آلون، یابو چال تشکیل می دهد که بلندترین قله آن ارتفاعات کوه لار به ارتفاع 3600 متر از سطح دریا می باشد و مشرف به دره های عمیقی زیرا دره لار و دره جاجرود (رودخانه لار و جاجرود) و غیره… می باشد. در واقع حوزه های آبریز رودخانه های مذکور را ارتفاعات شمالی لشکرگ تشکیل می دهند. از ارتفاعات لار به طرف دره لشگرک از دامنه ارتفاعات کاسته شده و به کمتر 1600 متر تقلیل می یابد و در بخش جنوبی دره لشگرک کوه های هزار دره قرار دارند که در بخش شمالی آن سد لتیان و به طرف شمال غرب، دره بزرگ اوشان فشم قرار دارد. از نظر مورفولوژی فرسایش رشته کوه های ذکر گردیده با در نظر داشتن جنس پی سنگ های تشکیل دهنده به صورت خطی و هلالی شکل بوده و شبکه کانال ها و زهکش های طبیعی به صورت پنجه ای، دندریتی و شاخه مانند می باشند. به طرف شرق تهران در جنوب رشته کوه های البرز رودخانه سرخه حصار و سپس کوه های سه پایه و سیاه غار با رقوم ارتفاعی 2100 و 1660 متر به طرف غرب به آبادی های قصر فیروزه و مسگر آباد محدود می گردد. در این بخش از دامنه ارتفاعات کاسته شده و پیش روی کوه های خشن و برجسته ابوذر جنوبی در محدوده شرق تهران به طرف جاده خراسان مورفولوژی یکنواخت و برجستگی های ملایم، چهره متمایزی را به وجودآورده می باشد. بخش شمالی شهر تهران را برجستگی ها و ارتفاعات کلکچال، کوه دارآباد، قله توچال، به ارتفاع 3957 متر از سطح دریا تشکیل می دهد که از نظر زمین شناسی ترکیب بندی متفاوتی را با رشته کوه های شمال شرقی تهران به وجودآورده اند که پیش روی فرسایش و در نهایت پی سنگ دشت آبرفتی تهران بسیار مقاوم می باشد. مناطق 22 گانه تهران در ارتفاع رقومی بین 1050 متر تا 1850 متر واقع گردیده می باشد،

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1- چه عواملی در شکل گیری و گسترش مجتمع های مسکونی در منطقه 22 تهران تاثیر گذار می باشد؟

2- پیامدهای مثبت و منفی اجتماعی حاصل از شکل گیری مجتمع های مسکونی در منطقه 22 چیست؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه